Mahkemeler, fibromiyaljinin kalıcı sakatlık ilan etmesinin nedeni olduğunu doğruladı

Katalonya Sosyal Dairesi TSJ yakın tarihli bir kararda, 24 Şubat Salı 1403/2015 (Rec. Suplicación 6239/2014), Fibromiyalji ve Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS) “kalıcı sakatlık” ilan etmenin temelidir.

Bildiride, en sık karşılaşılan depresyondan muzdarip bir kadın kimya endüstrisi vakası, kök, Fibromiyalji ve CFS tutulumu olmaksızın ciddiyet, boyun ağrısı ve dejeneratif süreç olmaksızın psikotik belirtiler vardır.

Kararında, Katalonya Yüksek Mahkemesi  özürlü LGSS tanımı ile ilgili tutarlı içtihat yasasını vurguluyor   , ki bu da “kalıcı sakatlık değerlendirmesi esas olarak işlevsel sınırlamalara göre yapılmalıdır. çalışanların acı çekmesi. ”

Kurul için   engellilik   , çalışma yeteneğini azaltan ya da ortadan kaldıran ciddi anatomik ya da fonksiyonel azalmalar için kapasite kaybı olarak anlaşılmalı ve mevcut olduğunda ya da belirsiz ya da çok uzun olduğu zaman iş kapasitesini iyileştirme yeteneğinin sınıflandırılmasını engellemeden anlaşılmalıdır . uzun dönem.

Diğer bir deyişle, sadece profesyonel bir iş için fiziksel olarak imkansız olduğu zaman sayılmamalı, aynı zamanda herhangi bir işin performansının çok basit, planlama gerektirdiğinden, minimum verimlilikle herhangi bir faaliyeti gerçekleştirmeme yetenekleri de korunmalıdır. hareket ve etkileşimin yanı sıra özen ve dikkat talepleri.

Durumda, hastanın   “özellikle yoğun fiziksel efor sarf etmesine gerek duymayan sedanter görevler ve yumuşak doğası da dahil olmak üzere her tür işin düzgün performansını önleyen bir imaj haline gelmesi   . ”

“Şu anda, çalışma yeteneğinizi iptal etmek için yeterli yoğunlukta ortaya çıkan, diğer dejeneratif hastalıklar eklenmiş olan bozukluğun ciddiyetinden etkilenmektedir” kararı.

Aday, ciddi psikotik semptomlar, boyun ağrısı ve kök, fibromiyalji ve SCF tutulumu olmaksızın dejeneratif süreç olmaksızın tekrarlayan majör depresyona sahiptir.

Bu nedenle, TSJC’nin devrilmesi kuralı, Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü (INSS) tarafından 2013 yılında İşçi Mahkemesi 1 Girona’yı halihazırda vermiş olduğu karara karşı harekete geçirdi.

Fibromiyalji ve CFS ile sosyal eğitimcinin IPA durumu

Katalonya Yüksek Mahkemesinin Sosyal Dairesi, 24 Şubat’taki (Rec 6239/2014) 1403/2015 tarihli kararında, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromlu bir sosyal eğitimcinin tüm çalışmaları için IPA’nın da geçerli olduğunu belirtti. İş Mahkemesinin kararı ve Ulusal Sosyal Sigortalar Enstitüsü’nün başvurusunu reddetmiştir.

Çok ileri eğitimci-fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu, evre III, kronik depresif bozukluk, hafif kognitif bozukluk ve antevenido karpal tünel sendromu ve diğer hastalıkları olan ücretli çalışanlara hizmet.

Evi göz önünde bulundurun ve fibromiyalji ve kronik yorgunluğun şiddeti ile, acı derecesi, bir aktivite yapmak için gerekli olan becerilere rağmen,   herhangi bir etkililikle çalışmayı gerçek bir otoriteye sahip olmadığını kabul etmelidir   .

Performans kapasitesini, kabiliyetini ve verimliliğini ciddi bir şekilde etkileyen, hafif iş yapamayan yoğun acı durumları, kalıcı ve mutlak bir örnek olarak değerlendirilen durumun reddedilmesi anlamına gelmez.

LGSS’de kalıcı sakatlık ayarına geri dönme, bu tür bir   engellilik derecesinin  profesyonel bir iş için fiziksel olarak imkansız olduğu ,   ancak herhangi bir faaliyeti yürütmek için gerekli yetenekleri koruduğu zaman tanınmaması gerektiğinin işaret edilmesinden sorumlu olan önemli bir içtihattır.     Her ne kadar basit olsa da, herhangi bir işin performansı programlama gerekliliklerini, hareket ve etkileşimi, aynı zamanda dikkat ve dikkat gerektirdiğinden, bunu minimum verimlilikle yapmak zorundadır .

Özürlülük   , çalışabilme yeteneğini azaltan ya da ortadan kaldıran ciddi anatomik ya da fonksiyonel indirgeme yeteneğinin kaybı olarak anlaşılmalı   ve belirsiz ya da çok uzun süre mevcut olduğunda iş yeteneğini geri kazanma yeteneğinin sınıflandırılmasının engellenmesi olarak anlaşılmalıdır.  

Loading...

Leave a Comment