Kanadalı bilim adamları, MS hastaları için yeni “mucize” buluşu keşfetti

Ottawa Hastanesi ve Ottawa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir mucize tedavisi olarak adlandırılan multipl skleroz için dikkat çekici yeni bir tedavi keşfettiler  .

Agresif tedavi hem kök hücre nakli hem de hastanın bağışıklık sistemini neredeyse sıfırdan yeniden oluşturmak için kullanılan kemoterapiyi içerir ve bugüne kadar çok cesaret verici sonuçlar verir. Lancet dergisinde yeni yayınlanan uzun süreli bir çalışmada araştırmacılar, çalışma katılımcılarının çoğunluğunun yalnızca tedavinin MS’lerinin ilerlemesini durdurduğunu değil, aynı zamanda hastalıklarını daha fazla yönetmek için ilaçlara ihtiyaç duymadan tam bir remisyon sağladığını da açıkladı. .

Araştırma ekibi, “devam eden hastalık modifiye edici ilaçların yokluğunda uzun süre boyunca multipl sklerozu olan hastalarda tespit edilebilir tüm merkezi sinir sistemi enflamatuar aktivitesini tamamen kesen ilk tedavi” olarak tanımlamaktadır.

Dünyada yaklaşık 100.000 Kanadalı ve 20 milyon insanı etkileyen multipl skleroz veya MS, vücudun kendi bağışıklık sisteminin kendine saldırmaya başladığı, beynin ve omuriliğin koruyucu kaplamasına zarar veren ve motor dahil olmak üzere vücut sistemlerinin çoğunu etkileyen otoimmün bir hastalıktır. beceriler, görme, işitme, ruh hali ve hafıza. Nadiren ölümcül olmakla birlikte, merkezi sinir sistemindeki iltihabı azaltmak ve semptomların yönetimine yardımcı olmak için ilaç kullanımıyla bile hastalık zayıflatıcı olabilir.

Çalışma, 18-50 yaşları arasındaki 24 hastadan oluşmakta olup, bunların tümü diğer tedavilere cevap vermeyen erken agresif bir MS formu ile başvurdu. Yaygın olarak sadece bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan bir prosedür kullanarak -ki hastanın kemik iliği kök hücrelerinin, bir yuvarlak kemoterapinin çıkarılmasını ve daha sonra kök hücrelerin yeniden-sokulmasını içerir- doktorlar, hastanın bağışıklık sistemini daha güçlü bir kemoterapi rejimi ile tamamen tahrip ederek ante yükseltirler. herhangi bir hasarlı bağışıklık hücresini merkezi sinir sisteminden uzaklaştırmayı ve vücudu yerden bağışıklığını arttırmaya zorlamayı umuyor.

Agresif tedavi vücuda büyük ölçüde vergi yüklüyor ve kişiyi bağışıklık sistemi savunması olmadan ciddi derecede savunmasız bir durumda bırakıyor. Klinik çalışmalarda, 24 katılımcıdan biri kemoterapiye bağlı olarak hepatik nekroz ve sepsisten öldü. Sonuçta, diğer 23 hasta, tedaviden sonra, dört ila 13 yıl arasında değişen periyotlarda hiçbir tekrarlama yaşamamıştır. Çalışma, hastaların yüzde 70’inin tedaviden üç yıl sonra tüm MS semptomları, lezyonları ve sakatlıklarından ari olduğu sonucuna varmıştır, bunun bir  sonucu da “mucizevi” olarak tanımlanmıştır .

Ottawa Hastanesi Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Harry Atkins ve araştırmanın baş yazarı “Hastaların iyileştiğini ve yaşamlarında yapmaları gereken şeylere geri döndüğünü görmek bana hala bir mucize gibi geliyor” diyor. “Görmek çok güzel ve umduğumuz gibi değildi ve bu tedavinin insanlara bu şekilde yardımcı olabileceğini bilmek için çok sevindik.”

Araştırmacılar, 24 katılımcıdan oluşan küçük örneklem büyüklüğünün sonuçları doğrulamak için daha büyük klinik çalışmaların yapılması gerektiği ve tedavinin tüm MS formları için uygun olmadığı ve agresif tedavinin “zayıf güvenlik profilini temsil ettiği” gerçeğine dikkat çekti “Bu endişe nedenidir. Bununla birlikte, umutlar yüksek.

Rejeneratif Tıp Programı Direktörü Michael Rudnicki ve Ottawa Sağlık Araştırma Enstitüsü’nün Sprott Kök Hücre Araştırmaları Merkezi’nin Sprott Merkezi, “Herkes“ c kelimesini kullanmakta tereddüt ediyor ”diyor. Araştırma..

Loading...

Leave a Comment