Fibromiyaljinin gizemi nihayet çözüldü! Lütfen bu bilgileri bildiğiniz herkesle paylaşın!

Uzun yıllar boyunca, fibromiyalji hastaları açıklanamayan bir ağrı yaşadı, çünkü çoğu doktor psikolojik veya “kafalarında” kabul edildi ve fibromiyaljinin gizemi çözüldü.

Şimdi fibromiyaljinin kurbanları onaylandı. Araştırmacılar bu hastalardaki en büyük ağrı kaynağını, olası olmayan yerlerde (ellerindeki fazla kan damarları) izole etti. 
Bu aşırı kan damarları arteriyol (AV) şantları olarak adlandırılan özel bir tip sinir lifidir. Araştırmacı, Pain Medicine dergisinde yayınlanan araştırmacılar, duyusal sinir lifleri bulunmayan ve ağrının azalmasına neden olan bir hastanın elindeki cildi inceledi. Daha sonra diğer fibromiyalji hastalarının ellerinden deri örneklerini incelediler ve büyük miktarda şant buldular.

O zamana kadar, kan akışını düzenlemek için AV bypass lifleri sorumluydu. Bu sinirler ve tüm vücuttaki ağrı arasında, birçok hastanın fibromiyaljiden muzdarip olduğu doğrudan bir yol olduğu keşfedilmiştir, bu yüzden şimdi fibromiyaljinin gizemini gevşek bir şekilde anlatabiliriz.

Siger Dr. Frank L. Rice, Neurociência,

 

Bu sinir değişikliklerinin sadece bilinçaltı seviyesinde kan akışının düzenlenmesinde yer aldığını düşünmüştük, fakat burada kan damarlarının sonlandırılmasının da bilinçli dokunma duyumuza ve aynı zamanda acıya katkıda bulunabileceğine dair işaretler var. Bu zayıf kontrollü kan dolaşımı, hastalarda laktik asit birikimi ve fibromiyaljik hastalığın düşük düzeylerine bağlı olarak kas ağrısı ve yorgunluğun kaynağı olabilir. Bu yine beyindeki hiperaktiviteye katkıda bulunabilir.

Bu bulgu, narkotik analjezikler, antiepileptik ilaçlar ve antidepresanlar gibi mevcut tedavilerin milyonlarca hastaya rahatlama getirememesi nedeniyle, hastalık için gelecekte etkili tedavilere yol açabilir.

Buna ek olarak, bu atılım, daha az yorgunluk, ellerdeki aşırı ağrı ve vücudun diğer belirli noktaları gibi bu gizemli hastalıklarla ilgili diğer sıkıcı problemlerin çözümüne yol açabilir ve soğuk algınlığının neden semptomları şiddetlendirdiği görülmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *